Факультет теорії та історії мистецтва

Кафедра теорії та історії мистецтва

Мета Кафедри

Мета діяльності кафедри – підготовка спеціалістів-мистецтвознавців широкого профілю, які набувають в процесі навчання фундаментальних знань у галузі теорії та історії мистецтва і суміжних наук, навичок дослідницької, музейної, педагогічної, видавничої, галерейної, організаційної роботи тощо. Студенти вивчають історію вітчизняного та світового класичного, сучасного та актуального мистецтва, здобувають фундаментальні знання з історії розвитку національної художньої культури, у тому числі засвоюють невідомі досі широкому загалові сторінки її становлення та розвитку. Поряд з оволодінням основами фахових дисциплін, вони набувають знань із суміжних, історичних та культурологічних дисциплін – всесвітньої історії, естетики, історії літератури, музики, театру, міфології, археології, реставрації тощо.

Про Кафедру

Заснування 1917 року Української академії мистецтва стало передумовою організації мистецтвознавчої освіти в Україні. Основними ініціаторами створення Академії, поряд з визначними художниками, були Д.Антонович, М.Біляшівський, Г.Павлуцький – видатні вчені, котрі стояли біля витоків української мистецтвознавчої науки. 1922 року Академію мистецтва було реорганізовано й перейменовано в Інститут пластичних мистецтв. На початку 1920-х років підготовка мистецтвознавців велася у Київському археологічному інституті.

З 1926 року в Київському художньому інституті (так від 1924 року став називатися Інститут пластичних мистецтв) існувала лише науково-дослідна кафедра на чолі з академіком Г.Павлуцьким. У її складі діяла аспірантура мистецтвознавчого профілю. До 1934 року функціонувало також музейно-екскурсійне відділення на факультеті художньої пропаганди, де готували працівників художніх музеїв.

Серед педагогів, які викладали історію мистецтва у 1920-ті – на початку 1930-х років, були відомі мистецтвознавці С.Гіляров, М.Макаренко, М.Павленко, Є.Перлін, П.Попов, М.Прахов. З Київським художнім інститутом пов’язана також діяльність видатного дослідника українського мистецтва ХІХ – початку ХХ ст., професора Ф.Ернста.

У другій половині 1930-х років було створено кафедру історії мистецтва під керівництвом професора С. Гілярова. У повоєнні роки в інституті працювала кафедра теорії та історії мистецтва, яку очолював мистецтвознавець Б.Бродський.

Співробітники кафедри

Лагутенко Ольга