Факультет теорії та історії мистецтва
Кафедра теорії та історії мистецтва
Мета Кафедри
Мета діяльності кафедри – підготовка спеціалістів-мистецтвознавців широкого профілю, які набувають в процесі навчання фундаментальних знань у галузі теорії та історії мистецтва і суміжних наук, навичок дослідницької, музейної, педагогічної, видавничої, галерейної, організаційної роботи тощо. Студенти вивчають історію вітчизняного та світового класичного, сучасного та актуального мистецтва, здобувають фундаментальні знання з історії розвитку національної художньої культури, у тому числі засвоюють невідомі досі широкому загалові сторінки її становлення та розвитку. Поряд з оволодінням основами фахових дисциплін, вони набувають знань із суміжних, історичних та культурологічних дисциплін – всесвітньої історії, естетики, історії літератури, музики, театру, міфології, археології, реставрації тощо.
Про Кафедру
Заснування 1917 року Української академії мистецтва стало передумовою організації мистецтвознавчої освіти в Україні. Основними ініціаторами створення Академії, поряд з визначними художниками, були Д.Антонович, М.Біляшівський, Г.Павлуцький – видатні вчені, котрі стояли біля витоків української мистецтвознавчої науки. 1922 року Академію мистецтва було реорганізовано й перейменовано в Інститут пластичних мистецтв. На початку 1920-х років підготовка мистецтвознавців велася у Київському археологічному інституті.
З 1926 року в Київському художньому інституті (так від 1924 року став називатися Інститут пластичних мистецтв) існувала лише науково-дослідна кафедра. У її складі діяла аспірантура мистецтвознавчого профілю. До 1934 року функціонувало також музейно-екскурсійне відділення на факультеті художньої пропаганди, де готували працівників художніх музеїв.
Серед педагогів, які викладали історію мистецтва у 1920-ті – на початку 1930-х років, були відомі мистецтвознавці С.Гіляров, М.Макаренко, М.Павленко, Є.Перлін, П.Попов, М.Прахов. З Київським художнім інститутом пов’язана також діяльність видатного дослідника українського мистецтва ХІХ – початку ХХ ст., професора Ф.Ернста.
У другій половині 1930-х років було створено кафедру історії мистецтва під керівництвом професора С. Гілярова. У повоєнні роки в інституті працювала кафедра теорії та історії мистецтва, яку очолював мистецтвознавець Б.Бродський
Після заснування факультету теорії та історії мистецтва в 1959 році кафедру очолював П.Говдя. У 1964 році її було поділено на кафедру історії мистецтв народів СРСР (завідувач П.Говдя) і зарубіжного мистецтва (завідувач Ю.Асєєв), а 1966 року кафедри знову об'єднали під назвою "Кафедра теорії та історії мистецтва", яку очолив Ю.Асєєв до 1974 року. Потім до 1985 року кафедрою завідував професор Ю.Белічко, у 1987 - 2004 рр. - професор М.Криволапов, з 2004 її очолює дійсний член Національної академії мистецтв України, професор О.Федорук.
З 1992 року на кафедрі відкрито спеціалізацію "Мистецтвознавство. Організація та управління розвитком художньої культури", в організації якої суттєву допомогу надала Голландська вища школа менеджменту м.Утрехт. При кафедрі теорії та історії мистецтва впродовж тривалого часу функціонує спеціалізована вчена рада із захисту кандидатських дисертацій за спеціальністю 17.00.05 "Образотворче мистецтво", в роботі якої беруть участь викладачі кафедри.
Упродовж років на кафедрі працював потужний колектив педагогів-науковців. Викладачами були як провідні фахівці старшого покоління, так і їхні учні. Лекції з історії мистецтва читали відомі мистецтвознавці Ю.Асєєв, Ю.Белічко, П.Білецький, В.Владич, І.Врона, С.Гіляров, П.Говдя, В.Джулай, Г.Заварова, В.Клеваєв, П.Мусієнко, М.Сак, М.Тищенко, О.Тищенко тощо. Зараз у складі викладачів кафедри - професори, дійсні члени Національної академії мистецтв України М.Криволапов, Л.Міляєва, О.Федорук; професор О.Лагутенко; доценти Н.Белічко, Л.Лисенко, В.Могилевський, М.Русяєва; старші викладачі О.Балашова, О.Боримська, О.Конончук; викладачі О.Баршинова, В.Петрашек, І.Хоборов.
Кафедра має позитивні результати і в плані підготовки педагогічних кадрів. Нещодавно почали викладати молоді випускники кафедри теорії та історії мистецтва: О.Балашова (випуск 2006), О.Конончук (випуск 2010), В.Петрашик (випуск 2008).
Усі педагоги кафедри використовують як класичні, так і сучасні методи викладання. Багато уваги приділяється семінарським заняттям, курсовим і дипломним роботам, а також написанню кандидатських дисертацій. Викладачі кафедри читають також курси лекцій з історії мистецтва та суміжних дисциплін на відділеннях факультетів образотворчого мистецтва та архітектури.
Крім педагогічної роботи, професорсько-викладацький склад кафедри активно працює в царині науки. Важливим внеском в українське мистецтвознавство стали численні навчально-методичні праці, наукові та науково-популярні монографії, каталоги виставок, статті. Члени кафедри різних поколінь брали участь у написанні колективних багатотомних праць: "Історія українського мистецтва" у 6-ти томах (1965 - 1967), "Історія української культури" у 5-ти томах (2001 - 2003), "Історія українського мистецтва" у 5-ти томах (2006 - 2011), "Історія декоративного мистецтва України" у 5-ти томах (2007 - 2011) тощо.
Викладачі, студенти та випускники факультету беруть активну участь у масштабних вітчизняних і міжнародних мистецьких проектах, міжнародних наукових конференціях у Австрії, Німеччині, Польщі, Росії, США, Чехії тощо. Імена багатьох з них широко знані не лише в Україні, а й за її межами.