Факультет архітектури
Кафедра архітектурних конструкцій
Історія Кафедри
Витоки історії кафедри архітектурних конструкцій сягають 1918 року, коли був створений Український архітектурний інститут, який у 1924 році був об’єднаний з Інститутом пластичних мистецтв. Точні науки та інженерні дисципліни у перші десятиліття академії студентам-архітекторам викладали такі видатні вчені, як академіки Д.Граве, М.Кравчук, К.Симінський, член-кореспондент АН УРСР Ю.Соколов, відомі професори-інженери С.Колотов, Б.Горбунов, П.Хаустов, О.Пиковський, В.Леонтович, доценти О.Гаман, О.Грачов.
Структурний підрозділ, який забезпечував викладання точних та інженерно-технічних дисциплін у процесі розвитку академії кілька разів змінював свою назву. Але на кафедрі завжди працювали викладачі високого наукового і професійного рівня.
Академік М.Корноухов очолював кафедру у важкі роки після звільнення Києва – у 1944-1946. У 1947-1956 роках завідувачем кафедри був професор М.Галко, відомий інженер-проєктант.
У повоєнні роки ХХ століття відбулося значне збільшення обсягів будівництва, тому значно зріс набір студентів на архітектурний факультет. Відповідно розширився педагогічний склад тогочасної кафедри архітектурних конструкцій. Сучасну кафедру сформував всесвітньо відомий вчений у галузі будівельної механіки, доктор технічних наук, професор В.Чудновський, який був завідувачем кафедри у 1959-1974 роках. У той час на кафедрі працювали викладачами О.Раковіцан, А.Мейєр, М.Анищенко.
У 1975-1976 рр. кафедру очолював професор А.Дехтяр, в період 1977-1984 рр. – відомий інженер-проєктувальник, кандидат технічних наук, професор О.Печонов, у 1984-2009 рр. нею завідував талановитий вчений – конструктор, кандидат технічних наук, професор Я.Коритнюк. З 2009 по 2020 рік кафедрою керував Заслужений діяч науки і техніки України, професор, кандидат технічних наук П.Коваль. З вересня 2020 року обов’язки завідувача кафедри виконує кандидат технічних наук С.Стоянович.
В ці роки на кафедрі викладали А.Демченко, О.Ковальський, Г.Терновський, Ф.Земський, Л.Ліхно. Варто відмітити високий рівень викладання професора кафедри, лауреата Державної премії УРСР Л.Дмітрієва, студенти були в захопленні від його лекцій та консультацій.
Зараз кафедру архітектурних конструкцій укомплектовано висококваліфікованими викладачами, які водночас є знаними вченими, фахівцями зі значним досвідом практичної та педагогічної роботи, а також молодими науковцями. Тут працюють штатні викладачі: доктор технічних наук, професор, лауреат Державної премії, Заслужений діяч науки і техніки України А.Дехтяр; кандидат архітектури, доцент О.Роздорожнюк; кандидат технічних наук, доцент Н.Трофимович; кандидат технічних наук, доцент Р.Полюга; кандидат архітектури, доцент К.Комаров; кандидат технічних наук, в.о. зав.кафедри С.Стоянович; ст.викладач А.Кравз; а також 6 викладачів-сумісників.
На кафедрі викладаються предмети, що становлять близько третини загального навантаження студентів-архітекторів. Традиційними дисциплінами кафедри є вища математика, основи теорії споруд, архітектурні конструкції, будівельні конструкції, будівельна фізика, архітектурне матеріалознавство. Враховуючі вимоги сучасного будівництва введено нові дисципліни: енергоефективні технології в архітектурі, інформаційні технології, нові опоряджувальні матеріали, параметричне моделювання.
Для всіх дисциплін розроблено робочі програми, електронні конспекти лекцій, комп’ютерні презентації, завдання для розрахунково-графічних робіт, методичні вказівки. При консультуванні студентів під час розробки курсових і дипломних проєктів звертається увага на використання ефективних матеріалів і конструкцій, на наближення проєктних рішень до реальних умов будівництва.
Кафедра організовує та проводить будівельно-технологічну і геодезичну практики. Під час будівельно-технологічної практики студенти знайомляться із визначними будівлями та інженерними спорудами, технологіями виготовлення конструкцій, методами досліджень матеріалів і виробів, сучасними будівельними системами. На геодезичній практиці студенти з використанням геодезичних інструментів виконують конкретні завдання на місцевості.
Навчально-методичний кабінет кафедри забезпечує студентів необхідними методичними вказівками, навчальними посібниками, допоміжною літературою; тут постійно експонується виставка кращих робіт студентів. В аудиторіях кафедри є зразки будівельних матеріалів, вузлів конструкцій, макетів, деталей будівель та інженерного обладнання. На заняття запрошуються представники виробників сучасних матеріалів, виробів і конструкцій з презентаціями, практикуються заняття із відвідуванням будівельних майданчиків та підприємств будіндустрії.
Викладачі кафедри активно займаються науково-дослідною роботою, результати досліджень друкують у статтях, книгах, монографіях. Велика увага на кафедрі приділяється навчально-методичній роботі, видаються підручники, навчальні посібники, методичні настанови. Викладачі беруть участь у розробці нормативних документів, у вітчизняних та міжнародних конференціях і семінарах.