Перейти до вмісту

Наукова робота

Методичні рекомендації щодо управління науковими даними для закладів вищої освіти та наукових установ у частині визначення механізмів збереження та повторного використання наукових даних розроблені для сприяння залучення України до Європейського дослідницького простору через ініціативу «Відкрита наука».

Відкрита наука” — спосіб організації та реалізації наукової і науково-технічної діяльності, який передбачає забезпечення доступу до об’єктів дослідницької інфраструктури, наукових результатів та науково-технічної інформації з можливістю їх багаторазового використання, обміну та розповсюдження за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій з метою прискорення науково-технічного та суспільного розвитку, поглиблення співпраці між вченими, з дотриманням авторських та суміжних прав;

Методичні рекомендації щодо управління науковими (дослідницькими) даними є обов’язковою складовою будь-якого сучасного наукового дослідження. Рекомендації спрямовані на підтримку дослідників у збереженні результатів їх наукової діяльності, розкриваєть питання захисту авторського права. Зокрема, надають дієві інструменти для роботи із власними науковими даними при розміщенні у наступних ресурсах:
– публікація даних як додаткового матеріалу, пов’язаного з дослідницькою статтею («збагачена публікація»);
– розміщення даних у репозитарії даних;
– публікувати дані у наукових журналах даних, наприклад, Scientific Data (від Springer Nature), чи CODATA Data Science Journal.

Методичні рекомендації розроблені на виконання пункту 3.2 національного плану щодо відкритої науки, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 08 жовтня 2022 року № 892, та кроку 3 розділу «Забезпечення прозорості та доступності інформації щодо наукових досліджень» плану дій із впровадження Ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд» у 2023–2025 роках, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 17 листопада 2023 року № 1049.

Шановні науковці та студенти НАОМА!

03 травня 2024 року о 15.00 відбудеться on-line практичний семінар «Редагування профілів та пошук журналів / статей у науковометричній базі даних Scopus», який проводить провідний редактор бібліотеки  Озірна Олена Валентинівна.

Запрошуємо усіх бажаючих приєднатися за посиланням: https://meet.google.com/yuk-koem-jpn?hs=224

Українські науковці мають можливість безоплатно використовувати важливі джерела наукової інформації та літератури в базах наукової та аналітичної літератури Web of Science та Scopus. «Clarivate» та «Elsevier» зберегли українським ученим доступ до баз даних «Web of Science» та «Scopus» та водночас надали доступ до низки інших важливих баз даних та інструментів для досліджень.
Про це викладено на сторінці МОН
На офіційних вебсайтах Clarivate та Elsevier є спеціальні сторінки для підтримки наукової спільноти України, що містять актуальну інформацію про можливості ресурсів і програмних інструментів, де постійно оновлюється інформація про навчальні матеріали, заплановані вебінари українською мовою тощо:
– сторінка Ukraine Academic Support на офіційному порталі Elsevier;
– розділ #StandWithUkraine на порталі Clarivate;
– проєкт Research4Life, який адмініструє Державна науково-технічна бібліотека України 
– як користуватися платформою Research4Life