З Днем архітектури України!

Витоки архітектурного факультету Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури беруть свій початок від Українського архітектурного інституту, створеного у Києві 1918 року за ініціативи відомих архітекторів П.  Альошина, О.  Вербицького,  Д.  Дяченка, М. Даміловського,  В. Рикова, В. Фельдмана та інших.
У 1924 році, в результаті об’єднання Українського архітектурного інституту й Інституту пластичних мистецтв, який у 1922 році став спадкоємцем Української академії мистецтва, був сформований Київський художній інститут.
У структурі новоствореного мистецького навчального закладу  була започаткована діяльність архітектурного факультету.

Високий фаховий рівень на факультеті архітектури у 20-х роках визначали такі відомі в архітектурному середовищі особистості як П. Альошин, О. Вербицький, М.  Даміловський, Д.  Дяченко, В. Кричевський, С.  Колотов, В.  Риков, В.  Фельдман.

Варта уваги й плеяда вихованців факультету цього часу, які згодом продовжили творчі та навчальні традиції своїх вчителів, зокрема С.  Грабовський, В.  Заболотний, П.  Костирко, П.  Юрченко, Й.  Каракіс, Я.  Штейнберг, М.  Холостенко, М.  Грицай, М. Гречина, І. Малозьомов, О. Хорхот та багато інших.

Зі створенням Київського державного художнього інституту збільшується набір на архітектурний факультет та встановлюється шестирічний термін навчання.

Завідувачем кафедри архітектурного проєктування в 1934–1939 роках був В. Риков, а кафедру інженерно-технічних дисциплін в цей час очолював М. Даміловський. Серед викладачів факультету такі відомі імена як В. Кричевський, П. Юрченко, В. Заболотний, П. Костирко, Ф. Красицький, К. Єлева, Б. Кратко, М. Гельман, І. Моргилевський, С. Гіляров.

У повоєнні роки підготовка архітекторів на факультеті визначалася передусім завданнями відбудови поруйнованих міст і численних будівель. Буквально з 1945 року було розпочато набір на перший курс; впродовж 1945–1950 років захистили дипломні проєкти 36 випускників, а починаючи з 1951 й до 1960 року архітектурний факультет КДХІ закінчили 133 випускники.

В цей час працювали навчально-творчі майстерні професорів Є. Катоніна, П. Костирка та А. Добровольського, 1968 року була започаткована майстерня професорки Н. Чмутіної, а згодом була сформована майстерня професора М. Катерноги.

У 1974 році на факультеті архітектури створюється кафедра теорії та історії архітектури і синтезу мистецтв.

Наприкінці 70-х – початку 80-х років на факультеті  додалася майстерня професора Б.  Приймака, з 1979 року понад десять років деканом факультету працював Л. Прибєга.

До педагогічної діяльності були залучені молоді архітектори, зокрема І.  Шпара, Ю.  Чеканюк, В.  Агафонов, Л. Скорик, Ю. Хорхот та інші. Загалом за означений період отримали путівки в архітектурне життя понад 1000 фахівців.

80–90-тих роках оновлюється керівництво майстерень. Керівниками призначаються І. Шпара (1988 р.),  Г. Добровольська (1990 р.), Л. Прибєга (1989 р.), Л. Скорик (1989 р.), В. Лихолат (1991 р.), Ю. Чеканюк (1999 р.), який водночас з 1991 року був очільником кафедри архітектурного проєктування. Поповнився й педагогічний склад кафедр факультету, зокрема на посади викладачів прийшли Д. Антонюк, А. Давидов, Л. Філенко, В. Розенберг, М. Левчук, В. Залуцький, М. Яковлєв, О. Сєдак та інші. Відбулися в цей час і кадрові зміни на кафедрі теорії та історії архітектури і синтезу мистецтв – в 1994 році її очолив М. Яковлєв, який згодом обійняв й посаду декана факультету.

З 2004 року посаду декана факультету обіймає О.  Сєдак, завідувачами кафедр призначаються А.  Давидов (кафедра архітектурного проєктування) та Л. Прибєга (кафедра теорії та історії архітектури і синтезу мистецтв.
У 2011 році А. Давидов обійняв посаду декана факультету.
Професорсько-викладацький склад кафедр факультету за останнє десятиліття значно поповнився. Це зокрема Г. Олійник, О. Олійник Т. Ширяєв, В. Кудін, М. Гершензон, О. Боборикін, В. Чернявський, Д. Селюк, Р. Селюк, О. Трошкіна, С. Стоянович, М. Цой, К. Комаров, К. Міхеєнко, Н. Козак, Л. Левківська, О. Роздорожнюк, Р. Полюга,          Ю. Поправкін, М. Гнілоскуренко, Л. Тютіна, Н. Марченко, А.Дехтяр,       А. Кравз та ін.
На сьогодні факультет архітектури  потужно відмічає 100-річчя!

У складі факультету архітектури
– кафедра архітектурного проєктування (завідувач кафедрою декан факультету, доцент А. Давидов);
– кафедра архітектурних конструкцій (в. о. завідувача кафедрою, кандидат технічних наук С. Стоянович);
– кафедра теорії, історії архітектури та синтезу мистецтв (в. о. завідувачки кафедрою, доцентка О. Трошкіна).
Навчально-творчі майстерні факультету очолюють – доцент  Д. Антонюк, декан факультету, доцент А. Давидов, професор Л. Прибєга, професорка Л. Скорик.
Студенти Факультету архітектури  розробляють проєкти для відбудови зруйнованих війною міст (https://naoma.edu.ua/news/18-chervnya-2024-roku-vidbulas-zustrich-i-pidpysannya-memorandumu-pro-spivpraczyu-mizh-naoma-rektor-oleksandr-czugorka-ta-terytorialnoyu-gromadoyu-mista-irpenya-miskyj-golova-mista-irpin-oleksandr/) памʼяток історії (https://kolrada.gov.ua/news/u-kolomiyi-proxoditimut-praktiku-studenti-nacionalnoyi-akademiyi-obrazotvorcogo-mistectva-ta-arxitekturi), перемагають у щорічних Всеукраїнських конкурсах дипломних робіт випускників архітектурних шкіл, стають справжніми професіоналами, які там необхідні Україні.