Щорічно 8 листопада весь світ відзначає День містобудування, який заснували для привернення уваги до урбанізму та розвитку міської інфраструктури. Цей День підкреслює визнання і роль містобудівного проєктування у створенні зручного та ергономічного міського середовища.
Факультет архітектури НАОМА, який цього року відзначає 100-річний ювілей плідної діяльності, здійснює підготовку архітекторів-професіоналів, спроможних реалізовувати надскладні завдання.
Діяльність факультету архітектури позначена значними успіхами і досягненнями в освітній діяльності, зокрема, у процесі фундаментальної підготовки архітекторів, спроможних реалізовувати архітектурні проекти в сучасних умовах. Серед науково-педагогічних працівників факультету є відомі науковці в сфері архітектури, які поєднують професійну архітектурну діяльність у галузі містобудування та об’ємного проєктування з науковими дослідженнями.
Зокрема, лише за 2024 р. науково-педагогічні працівники факультету архітектури взяли участь у різних архітектурних проєктах, конкурсах, проєктах відновлення українських міст і громад, а також у міжнародних проєктах. Зокрема, серед таких конкурсів і проєктів наступні:
- Антонюк Д.І. Проєкт заводу по виготовленню житла із деревини; конкурсна робота «Меморіал героям на Марсовому полі» в м.Львів; проєкт інтер’єру житлового будинку в Італії;
- Давидов А.М. Реконструкція приміщень будівлі по вул. Прорізній, 8 в м. Київ (будівля здана в експлуатацію); проєкт реставрації з пристосуванням під готель пам’ятки архітектури по вулиці Б. Хмельницького, 26 в м. Київ; 3.
- Боборикін О.С. Проєкт інтер’єру зони lobby ЖК по вул. Антоновича 118 в м. Київ; проєкт інтер’єру зони lobby адмінбудівлі по вул. Прорізній, 8 в м. Київ;
- Олійник Г.І. Проєкт соціального містечка для ВПО з Бахмуту в с. Требухів Броварської ТГ Київської обл.; архітектор-консультант в складі авторського колективу по реконструкції (після пожежі) церкви св. Володимира УГКЦ в м. Арнольді (Arnold), Пенсільванія, США (розробка атріуму); проєкт житлового будинку для ВПО «Вишневе» садове товариство в м. Буча Київської обл., вул. Лінія 2, № 33; проєкт житлового будинку для ВПО в м. Ірпінь Київської обл., вул. Т. Шевченка, 10/2; дизайн-проєкт житлового будинку для ВПО в м. Ірпінь Київської обл., вул. Висока, 6г/2; проєкт капітального ремонту житлового будинку для ВПО в м. Ірпінь Київської обл., вул.Сонячна,6;
- Тютіна Л. В. Волонтерський проєкт співпраці громади Приірпіння і студентів архітектурного факультету НАОМА у питанні відбудови пошкоджених будинків; волонтерський проєкт формування цілісного концепту щодо військового сектору на цвинтарі міста Ірпінь (за підтримки Ірпінської міської ради);
- Ширяєв Т.В. Міжнародний архітектурний конкурс «Panopticon», спрямований на перепрофілювання паноптикуму – архітектурної форми, яка історично символізувала спостереження та суспільний самоаналіз.
Студенти факультету архітектури під керівництвом викладачів-архітекторів беруть активну участь у програмі по відновленню забудови зруйнованих міст та поселень України.
Зокрема, студенти факультету розробили проєкти для архітектурного конкурсу STEEL FREEDOM 2023 по темі «Створення проекту реабілітаційного центру для військовослужбовців та ветеранів війни в м. Житомир». Взяли участь у архітектурному конкурсі STEEL FREEDOM 2024 по темі «Проєкт загальноосвітньої школи з дошкільним навчальним закладом у Львові».
Також були розроблені проєкти по реконструкції та благоустрою парків та скверів м. Миколаїв. Куратор – Олена Олійник, професор, доктор архітектури.
Студенти факультету взяли участь у архітектурно-інженерному конкурсі 3D_4bX, створеного спеціально для українських студентів. Організаторами є канадська архітектурна фірма «Wzmh Architects»та організація «UA IT Hub».
Завдяки підписаному ректором НАОМА проф. Цугорка О.П. меморандуму про співпрацю з м. Ірпінь, талановиті студенти-архітектори НАОМА долучені до відбудови Ірпеня. Майбутні архітектори у 2024 р. презентували понад 20 ескізів проєктів відбудови приватних домогосподарств Ірпеня, які були розроблені під кураторством досвідчених викладачів Академії та передані у вільний доступ громаді. Це дасть можливість не витрачати зайві кошти жителям Ірпінської громади, які нині відбудовуються після руйнівних наслідків повномасштабного вторгнення російських військ.
У межах Хакатону від «IRS 100 ідей для міст» волонтери запропонували розробити реабілітаційно-спортивний комплекс у м. Полтава. У результаті була створена концепція, що передбачає будівництво трьох основних блоків – реабілітаційного, навчального та спортивного, а також впровадження ідеї «мезопростору». У проєкті мезопростір набуває форму великої оранжереї – зимового саду, яка стає частиною реабілітаційного блоку та місцем постійної психологічної підтримки впродовж цілого року. Цей проєкт – це не просто будівля або комплекс, але спроба створити нове життєве середовище, що працює на благо людей.
Його мета – стати центром інновацій у галузі оздоровлення та медичних досліджень, який змінить життя мешканців на краще. Автори ідеї: студенти-архітектори Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури: Данилюк Валерія, Дворнікова Софія, Приймак Дар’я, Хмельницький Іван. Куратор: Керівник навчально-творчої майстерні НАОМА – А330, доцент, кандидат архітектури, заслужений архітектор України – Антонюк Дмитро.
Також в межах Хакатону від «IRS 100 ідей для міст» волонтери у Красносільській територіальній громаді запропонували створити нову сучасну школу на 1100 учнів. Метою проєкту, якій був розроблений студентами факультету архітектури, стало забезпечити створення навчального середовища, яке сприяє інтелектуальному розвитку, творчості та соціальній взаємодії учнів. Проєктом створена школа, яка стане центром інноваційного навчання та розвитку, де кожен учень зможе розкрити свій потенціал і підготуватися до успішного майбутнього. Пріоритетом при проєктуванні нової будівлі стало гармонійне поєднання забудови із запроєктованим генеральним плануванням ділянки і психологією учнів. У нашому випадку головна потреба – забезпечити гармонійний простір для особистої трансформації дитини.
Автори проєкту будівництва нової сучасної школи на 1100 учнів із застосуванням енергоефективних заходів та врахуванням інклюзивності, для можливості відвідування школи учнів з особливими потребами: Анастасія Дояр, Владислава Левицька, Катерина Піскова, В’ячеслав Нестеренко, Вероніка Пінчук. Куратор групи завідувач кафедрою архітектурного проєктування, доцент, заслужений архітектор України – Анатолій Давидов.