Перейти до вмісту

РЕПОРТАЖ З КРУГЛОГО СТОЛУ НА ТЕМУ «УКРАЇНСЬКЕ ВЕСІЛЛЯ: ВБРАННЯ, ЗВИЧАЇ, СИМВОЛІКА», ЩО ВІДБУВСЯ В НАУКОВІЙ БІБЛІОТЕЦІ НАОМА

У середу, 11 червня, в Науковій бібліотеці НАОМА відбувся круглий стіл на тему «Українське весілля: вбрання, звичаї, символіка». Подія, що відбувалася в рамках Родинного проєкту «ВИТОКИ» Оксани і Олександри Гордієць зібрала поціновувачів народної культури – скарбниці традиційних знань, вмінь, універсалій.

З вітальним словом виступив ректор НАОМА, професор Олександр Цугорка та підкреслив важливість збереження культурної спадщини, яка знаходить своє втілення у творчих пошуках студентів і викладачів Академії. Весільна обрядовість — це не лише мистецька тема, а й глибинне джерело національної ідентичності, що надихає митців на нові інтерпретації традицій у контексті сучасного художнього процесу.

До виступів приєдналися в.о. проректора з наукової роботи доктор мистецтвознавства, Рада Михайлова, яка наголосила на історичному змісті теми весілля, що залишається актуальною від доби первісності до нашого часу, та декан факультету образотворчого мистецтва і реставрації, доцент Ігор Мельничук, автор численних картин на тему українського буття, який поділився досвідом вивчення народної обрядовості на Тернопільщині та Прикарпатті.

Освячена релігійною і міфологічною символікою, що мають характер святощів, народна українська культура відтворюється у звичаєвому праві, ритуалах, нормах поведінки, поглядах, що є невичерпним джерелом натхнення для митців. Силу впливу української культури та мистецтва засвідчили живописні роботи відомої мисткині Олександри Гордієць, випускниці відділення живопису НАОМА, яка представила на виставці тематичну картину «Цвіт папороті» та низку пейзажів з тих районів України, звідки походять представлені в експозиції народні строї з колекції Оксани Гордієць. Вони дають можливість відтворити природне оточення і людський світ, де жили ті, хто носив цей одяг, спробувати намалювати в своїй уяві їх характери і долі.

Особливості народної української культури розкрили наукова співробітниця Музею народної архітектури та побуту України Олена Романенко та старша наукова співробітниця музею Оксана Гордієць. У виступі «Молодіжна громада. Підготовка молоді до шлюбу», Олена Романенко розкрила призабуті сторінки минулого, відтворивши світ українських сільських молодіжних громад.

Оксана Гордієць у виступі «Поезія українського весілля. Свято побрання», реконструювала у оповідально-пісенній формі епізоди найважливішої події в житті кожної української дівчини – шлюбне дійство. Використавши сценічну та мистецтвознавчу майстерність, Оксана Гордієць сягнула глибин історичних реалій українського весілля.

Яскраві та ґрунтовні виступи науковиць, обидві з яких є випускницями НАОМА, відкрили чимало нового слухачам, учасникам круглого столу.

_________________________________

Родинний проєкт «ВИТОКИ» Оксани і Олександри Гордієць
триває до 27 червня 2025 року в
Національній академії образотворчого мистецтва і архітектури

Адреса: Вознесенський узвіз, 20.
Години роботи: з 10:00 до 17:00 години.

Переглядів: 59