УДК 72.071.1(477)
Т 41
Сергій Тимошенко. Повернення / за науковою ред. О. Михайлишин. Харків : Раритети України, 2021. 288 с.; 480 іл.
«Коли хочеш знайти джерело правди – іди проти течії…»
С. Тимошенко
У 2025 р. виповниться 75 років як пішов у засвіти видатний український архітектор і громадсько-політичний діяч Сергій Прокопович Тимошенко (1881-1950), ім’я якого надовго було викреслене з вітчизняної історії.
Впродовж свого життя С. Тимошенко був одним з подвижників формування і утвердження національної ідеї – як політик, українського архітектурного стилю – як один з найяскравіших представників національного архітектурного середовища першої половини ХХ століття. Твердим переконанням С. Тимошенка було, «що тільки у власній державі повноцінно розвинеться власна культура». «Це переконання С. Тимошенко підтвердив всім своїм подвижницьким життям, невтомною працею, чотирма сотнями архітектурних проєктів, активною участю в українському державотворенні (був членом Центральної Ради, міністром шляхів уряду УНР), політичною, а навіть збройною боротьбою за національну незалежність (брав участь у ІІ Зимовому поході Армії УНР), а ще – пропагандою українського мистецтва серед своїх і чужих, гуртуванням творчої інтелігенції, участю в організації мистецьких товариств, гуртків, виставок, конкурсів, викладацькою і просвітницькою діяльністю» зазначає у вступній статті до видання Оксана Герій, кураторка проєкту «Сергій Тимошенко. Повернення».
Над даним проєктом, за підтримки Українського Культурного Фонду, працювала команда дослідників з Харкова, Києва, Луцька, Львова, Рівного, Сум, Манітоби (Канада). Результатом великої праці стала книга-альбом, як данина пам’яті і поваги непересічній людині, визначному українському архітектору і громадсько-політичному діячу С. Тимошенку. У виданні вперше максимально повно висвітлено й систематизовано основні віхи життя й творчої, педагогічної діяльності митця. Поданий у книзі каталог – це перша спроба опублікувати повний перелік об’єктів архітектурної спадщини, які вдалося ідентифікувати в архівних джерелах, музейних фондах і згадках у працях дослідників. Видання проілюстроване унікальними світлинами, архівними кресленнями, документами, більшість яких публікується вперше.
Ознайомитися з книгою, яка висвітлює величезну роль, яку відіграв С. Тимошенко у розвитку національної архітектури й представлені досягнень українського мистецтва у світі, можна у читальній залі Наукової бібліотеки НАОМА.
З повагою — бібліотекар першої категорії Тетяна Бернацька та Наукова бібліотека НАОМА.