«З-поміж безлічі книг, з якими має справу історія світової літератури, поодиноко виділяються ті, що ввібрали в себе науку віків і мають для народу значення заповітне.
До таких належить «Кобзар» – книга, яку народ український поставив на перше місце серед успадкованих з минулого національних духовних скарбів», (Олесь Гончар. «Вічне слово». Вступна стаття до видання Т. Шевченко «Кобзар», 1983 р.).
«Кобзар» Тараса Шевченка протягом багатьох десятиліть хвилює творчу уяву митців. Багато художників намагаються передати багатобарвну поетичну палітру великого поета у книжкових ілюстраціях і оформленні видань «Кобзаря». Серед відомих художників, що є авторами художнього оформлення «Кобзаря»: В. Касіян, І. Їжакевич, М. Вуєк, В. Юрчишин, С. Караффа-Корбут, В. Седляр, В. Куткін та ін. Оформлення книжки це не тільки ілюстративний матеріал, а й дизайн обкладинки, форзаців, титульної сторінки і фронтиспісу, підбір шрифтів для друку тексту тощо. Особливо уважно й ретельно художники підходять до такого оформлення саме «Кобзаря».
У фонді Наукової бібліотеки НАОМА зберігається 36 видань різних років «Кобзаря» Тараса Шевченка.
Кожне видання «Кобзаря» має свою історію, вирізняється творчим колективом, який укладав, створював художнє оформлення та авторами вступних статей, серед яких письменники, поети: О. Гончар, П. Тичина, Д. Павличко та ін.
Найстаріше видання у бібліотечному фонді «Кобзар. Гайдамаки» 1886 року, оформлене художником О. Сластіоном (Сластьоном). Найновішим виданням «Кобзаря» у бібліотечному фонді є книжка, надрукована видавництвом «ЕММА» у 2019 р. У цьому виданні використані ілюстрації художника А. Ждахи, що зроблені для «Кобзаря» та графічні малюнки, акварелі й замальовки тушшю з його семи неопублікованих подорожніх альбомів 1890–1920-х рр. Дизайнером книги та укладачем ілюстрацій є мистецтвознавець В. Недяк.
Чудові офорти художників А. Базилевича, Н. Гінзбурга, М. Дерегуса, В. Касіяна, В. Панфілова, Є. Рябової-Шевченко, В. Новиковського та ін. використані художником В. Хоменком у оформленні великого видання «Кобзаря» 1964 р.
У 2004 р. бібліотека отримала в подарунок видання «Кобзаря» від автора оригінального художнього оформлення книжки народного художника України М. Стороженка. За словами В. Войтовича: «Тут є все. Усе те, що об’єднує нас українців. Наше минуле, наше сьогодення і сподіване прийдешнє».
Переглянути всі унікальні видання «Кобзаря» Т.Г. Шевченка ви зможете відвідавши тематичну виставку «Тарас Шевченко… Художник з душею поета» у читальній залі Наукової бібліотеки НАОМА 10 березня 2025 року.
З повагою – бібліотекар першої категорії Тетяна Бернацька
та Наукова бібліотека НАОМА.