Перейти до вмісту

Маріупольська філія

Центр мистецької освіти Маріуполя

Маріупольська філія НАОМА – відокремлений структурний підрозділ Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури створений відповідно до Рішення Вченої Ради НАОМА від 14 травня 2018 р (протокол №8). з метою надання якісної художньої освіти талановитій молоді південно-східного регіону України.

Згідно з Наказом МОН України № 944-л від 18.07.2019 р. Маріупольська філія НАОМА має ліцензію на впровадження освітньої діяльності за спеціальністю 023 «Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво, реставрація» першого (бакалаврського) ступеня освіти за двома освітніми програмами:

  •  «Станковий і монументальний живопис», 
  • «Графіка вільна, оформлення та ілюстрація книги».

Форма навчання – денна. Ліцензований обсяг – 30 осіб на рік.

Директор Маріупольської філії НАОМА кандидат мистецтвознавства, доцент Галина БАТИЧКО.

У 2020 році Маріупольською філією НАОМА здійснено перший набір студентів. Наразі за двома освітніми програмами навчаються 31 студент: 18 з них здобувають освіту за освітньою програмою «Графіка вільна, оформлення та ілюстрація книги», 13 – за освітньою програмою «Станковий і монументальний живопис».

На базі філії діють освітні центри «Донбас-Україна» і «Крим-Україна», що дозволяє вступникам з непідконтрольних територій та лінії розмежування Донецької та Луганської областей, а також з тимчасово окупованих територій Криму вступати до ЗВО за спрощеною процедурою. Цією можливістю за 2 роки скористалися 5 студентів, що успішно навчаються в філії за бюджетною формою. 

З метою якісної підготовки вступників до участі у творчому конкурсі при філії працюють підготовчі курси для майбутніх абітурієнтів.

Випусковою кафедрою для 2-х освітніх програм є кафедра образотворчого мистецтва, що була створена у 2020 році (завідувач кафедри – заслужений художник України Людмила МАССАЛЬСЬКА. Наразі в штаті кафедри 8 викладачів, з яких 1 має звання Народного художника України, (Одайник О.В.), 2 звання Заслужених художників України (Массальська  Л.О., Харакоз В.В.), 2 кандидати наук, доценти (Батичко Г.І., Рябуха Ю.В.), викладачі з багаторічним досвідом викладання (Макаренко  Л.В., Пінчукова  О.П.) та талановита перспективна молодь (випускник НАОМА – Немировський Д.С.). За 2021 рік викладачі кафедри образотворчого мистецтва взяли участь у 10 виставках, з них п’ять Міжнародного рівня, дві Всеукраїнського та здійснили 3 персональні виставки.

Маріупольська філія НАОМА налагодила плідну співпрацю із мистецькими установами міста: Департаментом культурно-громадського розвитку, Центром сучасного мистецтва і культури ім. А.І. Куїнджі, Художнім музеєм ім. А.І. Куїнджі. Зали Художнього музею стали творчими майстернями для студентів філії, які опановують в них ази техніки і технології живописних матеріалів і копіювання.

Плідна співпраця з маріупольським осередком НСХУ дозволяє реалізувати на базі Маріупольської філії низку творчих проєктів: пленерно-виставковий проєкт «Маріупольські краєвиди очима нащадків А.  Куїнджі» та Міський турнир з академічного рисунку. Головна мета проєктів створення в філії необхідних умов задля професійного зростаннята самореалізації творчої молоді.

За короткий час Маріупольська філія НАОМА утвердилась як важливий центр мистецької освіти Маріуполя. На базі Маріупольської філії НАОМА діє гурток «Мистецтвознавство» позашкільного навчального закладу «Донецька обласна Мала академія наук учнівської молоді» (керівник – кандидат мистецтвознавства, доцент Г.І.Батичко), вихованці якого успішно представляють власні наукові дослідження на конкурсі науково-дослідних робіт МАН України. Маріупольська філія НАОМА ініціювала і успішно реалізує освітньо-мистецький проєкт «ART для всіх» для художників-аматорів міста. Маріупольська філія НАОМА стала базовим ЗВО для проведення обласного фестивалю творчої молоді «Україна в нас одна» (квітень 2021р., 150 учасників).

Важливим кроком професійного зростання майбутніх мистців є участь у мистецьких заходах. Серед них виставка пленерного живопису молодих художників в межах IV Міжнародного Меморіалу Куїнджі KUINDZHI-ART» (Центр сучасного мистецтва «Готель Континенталь» 03.07.2021-17.07.2021 р. ). Всеукраїнський пленерний проєкт: «Козацькими шляхами. Донеччина» та благодійний проект «Країна на папері» (ілюстрування збірки казок «Таємниці старих стін») (вересень 2021 р.), Міжнародний проєкт «Марафон міжнародних резиденцій» у рамках програми «Маріуполь-велика культурна столиця України 2021», здійснений за підтримки Українського культурного фонду (жовтень 2021 р.).

Інтеграція студентів до мистецьких заходів міста дозволяє вже на початковому етапі навчання відчути причетність до культурно-мистецького життя регіону, що сприяє формуванню професійних компетенцій майбутніх художників.

Своєрідним творчим звітом за 2021 рік стала виставка робіт викладачів і студентів Маріупольської філії НАОМА «Мистецька імпреза» в Художньому музеї ім. А.І.Куїнджі. На виставці було представлено більше 80 живописних та графічних робіт. Виставка експонувалася протягом трьох тижнів з 16.12.2021 року по 08.01.2022 року, викликала неабиякий інтерес у містян та представників творчої спільноти та була висвітлена в публікаціях на сторінках місцевих ЗМІ.

Внаслідок воєнної агресії з боку Російської Федерації приміщення Маріупольської філії НАОМА зазнало істотних руйнувань. В такій скрутній ситуації прихисток філії надала alma mater – Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури. Наказом Міністра культури та інформаційної політики № 165 від 10.05.2022р до завершення дії воєнного стану відокремлений структурний підрозділ «Маріупольська філія НАОМА» тимчасово переміщений на базу Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури. 

Директор філії
Галина Іванівна Батичко

кандидат мистецтвознавства, доцент

КОНТАКТИ

 

+38062 95 87 999

[email protected]

Адреса

 

87555, Донецька область,

м. Маріуполь,

вул. Георгіївська, 69